Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Beskid Śląski z Góry Zborów

Zdjęcie przedstawia: Beskid Śląski
Zdjęcie wykonane z: Góra Zborów (Jura Krakowsko-Częstochowska)
Odległość: do Baraniej Góry – 113 km
Zdjęcie wykonano dnia: ?

Autor: Northwood

Podobne wpisy:

13 komentarzy

 1. Northwood pisze:

  Przyznaję się, to ja popełniłem to zdjęcie. 🙂 Oprócz opisów.
  Ogniskowa 380mm

 2. mateo pisze:

  A date możemy prosić? 🙂

 3. Northwood pisze:

  Dokładnej daty niestety nie jestem już w stanie podać. Na pewno lipiec lub sierpień 2007.

 4. pedro pisze:

  Na drugim zdjęciu nie jest możliwe aby podpisany szczyt był Baranią Górą. W tej konfiguracji Barania jest na zachód od Skrzycznego i to w tym samym paśmie, czyli paśmie Baraniej Góry, które jest częścią Beskidu Śląskiego.

 5. Mateo pisze:

  Pedro, jest na pewno tak, jak opisano na zdjęciu. Z Góry Zborów Barania Góra ujawnia się z lewej strony Skrzycznego swoją kulminacją i znaczną częścią zachodniego stoku. To co faktycznie może mylić z tej perspektywy i odległości, to fakt, że góra praktycznie o tej samej wysokości wystarczy, że jest oddalona o paręnaście kilometrów dalej, a już wydaje się prawie o połowę niższa.

 6. pedro pisze:

  Mateo !!
  W dalszym ciągu upieram się przy mojej wersji. Opisany jako Barania Góra szczyt nie może być nią w rzeczywistości. Azymut na Baranią ze szczytu Skrzycznego wynosi ok. 200. Podobny azymut wychodzi wykonawcy zdjęcia w stosunku do szczytu Skrzycznego. Skrzyczne ma 1257 m npm, a Barania 1220. Na tym zdjęciu Skrzyczne po prostu zasłania Baranią. Szczyt opisany jako Barania może być jednym z wyższych szczytów Beskidu Żywieckiego widocznych w świetle Bramy Wilkowickiej. Stawiam na Romankę (1366 m npm).

 7. Fryta pisze:

  Pedro, jestem przekonany, że Mateo ma rację, góra wskazana na drugim zdjęciu to Barania Góra. Azymut na Skrzyczne z Góry Zborów to faktycznie 200.0, ale na Baranią wychodzi już 199.0, więc jest lekko na wschód, przy takim powiększeniu tak to właśnie wygląda. Romanka ma azymut 191, więc znajduje się sporo na wschód, poza tym z jej lewej strony powinien pojawiać się masyw Pilska (187.5), czego tu nie widać, mimo że znajduje się w odległości 118km, więc porównywalnie do Baraniej.

  Mateo, mam jednak zastrzeżenie co do oznaczenia Czupla (azymut 196.5), wg mnie to jest Magurka Wilkowicka (909m – azymut 197.5). Co Wy na to?

 8. Mateo pisze:

  Co do Baraniej nie mam najmniejszych wątpliwości, polecam jednak znaznaczyć sobie na mapie trzy punkty (Zborów-Barania-Skrzyczne) i przekonać się, że to trzecie nie koliduje z linią patrzenia między dwoma pierwszymi. A najlepiej na GE, bo tam wszelkie wątpliwości co do widoczności Baraniej Góry od razu się rozwiewają. Aby jednak przemówić dowodami oto symulacja z G. Zborów: http://www.heywhatsthat.com/?view=E32B2V4A. Na Baraniej pojawiają się czerwone pola.

  Co do Czupla zaraz sie upewnie, ale też jestem co do niego przekonany.

 9. Mateo pisze:

  A jednak Fryta masz racje, brawo! Poniżej zamieszczam link do analizy sytuacji widocznej na zdjęciu:

  http://maps.google.pl/maps/ms?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&ie=UTF8&msa=0&msid=115630121319750072722.0004728a037feca88319d&ll=50.083582,19.212341&spn=1.194915,2.463684&t=p&z=9

  Stosunek pozornej odległości Skrzycznego od Magurki i Skrzycznego od Baraniej na mapie odpowiada dokładnie odległościom na zdjęciu.

  Przy okazji mapka powinna przekonać już w końcu Pedro co do tej Baraniej 🙂

 10. Fryta pisze:

  Nie ma sprawy :-). Może to z mojej strony pójście na łatwiznę, ale jak się ma dobrze wyposażonego w plik Place Name File z nazwami gór Kashmira to, łatwo takie małe pomyłki można wychwycić :-). Wystarczy szybka panoramka i wszystko jasne :-D.

  Swoją drogą, jeśli ktoś chce, to mogę udostępnić plik z nazwami szczytów, Tatry mam praktycznie skończone, łącznie z mniej ważnymi szczytami, w miarę możliwości uzupełniam w chwili obecnej Beskidy.
  Posiadam dwa pliki dostosowane do map SRTM-1 i SRTM-3. Muszę sobie kiedyś skonwertować te mapy, abym nie musiał używać dwóch rodzajów…

 11. mateo pisze:

  @Fryta – a zgodziłbyś się na udostępnienie tego pliku nam, żeby ze strony DO można było go ściągać?

 12. Fryta pisze:

  Jasne, nie ma sprawy, trochę pracy w niego włożyłem i chamstwem byłoby nie podzielenie się efektami :-), gdzie mam go wrzucić?

 13. mateo pisze:

  Prześlij na mój adres mailowy DO, zamieszczę w dziale DEM. Społeczność dalekich obserwatorów będzie Ci wdzięczna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.