Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic widziana z Gniewina

CHALUPY2014 235_3

CHALUPY2014 235 (1)

DOPETROBALTIC (1)

lotos_6 (1)

Zdjęcie przedstawia: platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic (ok. 78 km na północ od Władysławowa, jedyne w polskiej części Bałtyku eksploatowane złoże ropy naftowej)
Zdjęcie wykonane z: wieży widokowej „Kaszubskie oko” w Gniewinie (powiat Wejherowski, nad jez. Żarnowieckim, ok. 12 km od brzegu morza, z wysokości ok. 150 m n. p. m.)
Odległość: ok. 90 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2014.08.28. o godzinie 11:28
Autor: Stanisław Dudziński
Aparat: Nikon Coolpix L830

Podobne wpisy:

  None Found

13 komentarzy

 1. kuba pisze:

  Super!

 2. Rymek pisze:

  Wow! Nie tak dawno jechałem przez Kaszuby i momentami miałem wrażenie, że jestem w Bieszczadach albo Beskidzie Niskim. Jeśli to 90 km to mamy rekord w północnej Polsce!

 3. gkj pisze:

  Ja natomiast niedawno byłem na górze Rowokół w Smołdzinie (niedaleko J. Łebsko). Góra ma 115 m n.p.m. + 20,5 m wieży widokowej. Ciekawe czy stąd widać tę platformę wiertniczą?

 4. Rymek pisze:

  Wygląda na to, że warunki były zbliżone do refrakcji krytycznej – światło ulegało podobnemu zakrzywieniu jak powierzchnia Ziemi. Niedawno na astropolis ktoś pisał o próbach obserwacjach Bornholmu z Polski – jest to możliwe!

 5. O))) pisze:

  Bardzo ciekawa obserwacja, już kiedyś wspominałem o tym, że fajnie by było aby więcej się takich pojawiało z północnych regionów polski.
  Polecam dla osób tutaj zaglądających obserwacje „Wyspy Greifswalder Oie i Rugia z klifu Gosań na Wyspie Wolin”.

 6. Skeeir pisze:

  Dobrym miejscem do obserwacji na Pomorzu jest rownież wieża widokowa na Górze Donas w Gdyni. Taras widokowy jest na 25 metrze i można zobaczyć Wysoczyznę Elbląską (ponad 60km) i wdg udeuschle Gora Lesnaye w Rosji. Byłem na tej wieży i dużo razy widziałem Wysoczyznę i wiele innych ciekawych obiektów.

 7. kowalTM pisze:

  odnośnie Góry Donas, to niedawno miałem okazje na niej byc, polecam!! Oto parę ujęć z tarasu widokowego na wieży :
  http://www.panoramio.com/user/1211583/tags/G%C3%B3ra%20Donas

  Wysoczyzna Elbląska dobrze widoczna

 8. Stanisław Dudziński pisze:

  @gkj Na Rowokole byłem w lipcu tego roku. Niebo było bezchmurne, a powietrze gorące, skłonność do refrakcji i mirażu była więc wysoka. Niestety jakiś dziwny pył w powietrzu wszystko zepsuł i z zamiarem zobaczenia mirażu Bornholmu nie zobaczyłem nawet odległego o kilka kilometrów Bałtyku 🙂 Prawda jest jednak taka, że widoki na morzu mogą przenosić się dziesiątki kilometrów za horyzont, a ja osobiście wszystkich mieszkających/przebywających na wybrzeżu w gorące słoneczne dni przy wilgotnym powietrzu zachęcam do robienia takich zdjęć. Może z takich miejsc jak Rowokół padną kiedyś jeszcze zdjęcia platformy, a może i Bornholmu czy Gotlandii [to już przesadziłem, ale kto wie, najdalszy miraż obserwowany był ponoć z… 1700 km! (Pacyfik)]

 9. Tucznik pisze:

  Ropę naftową wydobywa się ze złoża B3 (o powierzchni nieco ponad 29 km2), na jego terenie odwiercono kilkanaście otworów o głębokości od 1500 do 3400 metrów.

  Co do obserwacji:
  1. Odległość około 85 km (+/- 2 km)
  2. Właściwe współrzędne 55°28’50.67″N i 18°10’54.03″E ( z tym zastrzeżeniem co powyżej) bo na mapce pod obserwacją niestety lokalizacja jest mocno walnięta
  3. Z wyliczeń wynika że z tej wieży widokowej widać taflę wody Bałtyku najdalej na 47,2 km, więc na obserwacji widzimy o około 38 km dalej.
  4. Co do Bornholmu z naszego kraju to dalej jestem sceptyczny ze ktoś go kiedykolwiek zobaczy, choć nie wykluczam całkowicie takiej możliwości. Musiałyby zaistnieć jeszcze lepsze warunki.

  Najmniejsza odległość Bornholm-Polska to 97 km z okolic Mielna, tylko brakuje na środkowym wybrzeżu punktów o wysokości 150 m n.p.m. Na zachodzie najwyższe latarnie to najwyżej 60 m n.p.m lub można się pokusić o Klify na wyspie Wolin (max 96 m n.p.m) ale to już 120 km do Bornholmu. Z Rowokołu to tez spora odległość – 140 km

 10. tygryso pisze:

  muszę się wybrać na „Oko” i sprawdzić Sony HX400 jak „zdejmie” tą platformę

 11. walaszek pisze:

  Czy jest ktoś w stanie reuploadować te zdjęcia, gdyż „coś się popsuło” i ich nie wczytuje a ciekawi mnie jak to na prawdę wygląda.

 12. Andrzej pisze:

  Mówisz i masz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.