Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Jesioniki z Altusa w Katowicach

[Tutaj mapka z Maps Google]

 Zdjęcie przedstawia: (trzy pierwsze) Jesioniki z Pradziadem, (czwarte) północne Jesioniki, (piąte) Keprnik
Zdjęcie wykonane z: kawiarnia „SkyBar” – budynek „Altus”, Katowice – Centrum
Odległość: do Pradziada – 130 km, do Keprnika – 136 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2010.06.05

Autor: Voytas, Merti, Mateo
Opis: Fryta

 

16 komentarzy

 1. Mateo napisał(a):

  Dzięki Chłopaki za owocne spotkanie w Altusie! Po tej wyprawie jesteśmy zgodni, że SkyBar na szczycie Altusa to idealne miesjce do DO. Zachęcamy wszystkich Czytelników naszej strony, przebywających w pobliżu centrum Katowic, do odwiedzenia tego miejsca (10 zł za wjazd na szczyt) i podelektowania się dalekimi widokami ze szczytu. Potencjał widokowy jest ogromny! http://www.heywhatsthat.com/?view=DSHATDFD (trzeba nacisnąć „Visibility Cloak”).

  Zwróćcie proszę uwagę, jak dużo Jesenika na wysokość widać z Altusa. Na zdjęciu Mertiego pojawiają się nawet jakieś mniejsze górki na przedgórzu. Robert – co to może być?

 2. Rafał K. napisał(a):

  Gratuluje!!!. Najśmieszniejsze jest to, ze pewne osoby wchodziły na drzewa aby z Katowic złapać czubek Pradziada a tu proszę…windą na górę, piweczko i całe pasmo Jeseników ;-D

 3. Fryta napisał(a):

  Nie było mnie zaledwie kilka dni przy kompie, a tu taka niespodzianka! Gratulacje panowie za zdjęcia i wyczucie, że taki rarytas uda Wam się złapać…

 4. Tomasz napisał(a):

  Można by rzec.. cukiereczek..

 5. mateo napisał(a):

  Nie dawał mi spokoju i w końcu go znalazłem! 🙂 Na dwóch ostatnich zdjęciach, które dodałem do wpisu, możecie zobaczyć najdalszy obiekt widoczny z Altusa w kierunku zachodnim – Keprnik! 136 km, czyli „podchodzimy” pod Tatry.

 6. Tomek (kowalTM) napisał(a):

  Rewelacja ! Już wiem, gdzie się wybiorę na kolację lub obiad jak będę w Katowicach 🙂

  Ciekaw jestem czy widać coś ciekawego na północ, np maszt wręczycki czy wieżę klasztoru w Cz-wie.

 7. Voytas napisał(a):

  W samym SkyBarze niestety okna są tylko na zachód i częściowo na północ. Jest też okno na korytarzu przy windach i ono jest właśnie na północ. Bardzo brakuje widoku na południe.

 8. mateo napisał(a):

  Ale jeżeli pamięć mnie nie myli, to z kawiarni da się popatrzeć w kierunku Jasnej Góry i Klepaczki. Tak jak tej drugiej spodziewam się na 90%, że jest widoczna, tak jednak Jasna Góra nie będzie wystawać z nad wzgórz miedzy Katowicami a Częstochową (świadczy o tym mizerne wystawanie górki w Lubszy).

 9. Tomasz napisał(a):

  Widok na południe w odpowiednich okolicznościach przyrody musiałby być fantastyczny.. szkoda że nie wpadli na to na etapie projektowania Altusa..

 10. ManioL napisał(a):

  Ze szczytu wierzowca PKP w Katowicach również jest widok całkiem niezły we wszystkie strony, do tego wjazd na ten budynek windą jak się uprzecie jest bezpłatny…

 11. Mateo napisał(a):

  No proszę. Dzięki Frycie wiemy już, że poza Keprnikiem pojawia się tam jeszcze Serak, co powiększa największą odległość obserwacji o kolejny kilometr 🙂

  Powstaje pytanie co ze Śnieżnikiem… Początkowo Keprnika podejrzewałem o jego przysłonięcie, ale teraz widzę, że to przecież zupełnie inny kierunek. Czyżby Pricny go zdominował przy tej odległości?

 12. kacper napisał(a):

  @maniol : może jakies szczegoly z tym PKP? 😀

 13. Darek napisał(a):

  Witam,
  Jestem bardzo początkującym „obserwatorem” dlatego może zadam banalne pytanie: za pomocą jakich narzędzi mozna stworzyć wizualizację panoramy na ktorej widać poszczególne szczyty pasma gorskiego.
  Z góry dziękuję za informacje
  Pozdrawiam
  Darek

 14. Fryta napisał(a):

  Darku, program nazywa się Kashmir 3D, manual znajdziesz tu oraz tu
  Pozdrawiam, Darek.

 15. Patb napisał(a):

  Panowie, dzisiaj to samo miejsce (a właściwie nowa Restauracja) oferuje widok na 4 strony świata, może jakaś powtórka z rozrywki? 😉

 16. Mateo napisał(a):

  @Patb – bardzo chętnie. Prawda jest taka, ze to jedno z najlepszych miejsc obserwacyjnych w PL, bo łatwo dostępne i oferuje bardzo odległy horyzont praktycznie w każda stronę świata. Beskid Wyspowy, Tatry, Morawski, Jeseniki, GSwA, Jura. Do tego bardzo czyste szyby, co nie jest obojetne dla efektu foto.

  Skoro pytasz, to pewnie byłeś u góry, i jak?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook