Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

11 komentarzy

 1. Jurek K. pisze:

  świetne Tatry, biorąc pod uwagę odległość ~150km

 2. Marcin pisze:

  niesamowita odległość, świetne zdjęcia

 3. Maroko pisze:

  Gratuluje fotki! Podobaja mi się szczególnie, gdyż na pierwszej bardzo dokładnie widać mój blok (nawet moje okna), a w tle Tatry. Robione z wieżowca w Nowym Bytomiu tak? Z mieszkania czy klatki schodowej?

 4. krystian pisze:

  À propos zdjęć, zrobiłem mapę i interaktywny profil topograficzny
  Ruda-Śląska-Tatry:

  http://ma.ly/RUDA-TATRY

  Profil wygenerowałem w darmowym i bardzo prostym
  narzędziu internetowym: GEOCONTEXT-Profiler.
  To narzędzie powstało niedawno (jeszcze ciepłe) i chciałbym Was zaprosić do przetestowania. Wydaje mi się, że w dziedzinie długodystansowych obserwacji tego typu program może być przydatny. Do programu można przejść z Mapy którą podałem wyżej.

  — narzędzie działa tylko w nowoczesnych przeglądarkach: Firefox, Chrome —

 5. Voytas pisze:

  Tak, wieżowiec przy Niedurnego, 8 lub 9 pietro, klatka schodowa. Robione niestety z ręki bez statywu (nie ma możliwości rozłożenia się ze sprzętem). Teraz wszystko tam jest pozamykane na kilka spustów z powodów bezpieczeństwa.

  Niektórzy mają takie widoki w swoich mieszkaniach, a często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Pytałem tego ranka kilku mieszkańców tego bloku, czy wiedzą, że z ich okien widać Tatry. Patrzyli na mnie jak na ufoludka 🙂

  Pół godziny później byłem już focić Wierchy z Czarnego Lasu (http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5910). Rewelacyjna widoczność utrzymywała się od świtu do godziny 9.30 🙂

 6. VRG pisze:

  Widzę że to z tego samego historycznego dnia kiedy uchwyciłem pierwsze w historii Tatry z Czeladzi 😉
  http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=6414

  Krystian >> bardzo fajne to narzędzie, pod względem profilu lepsze niż HeyWhatsThat 😉 Dorobić jeszcze to co potrafi Hey z „Visibility cloak” i konkurencja przy tym wysiada 😉

 7. krystian pisze:

  @VRG
  HeyWhatsThat wymiata, chyba najlepsze narzędzie internetowe jakie znalazłem, jednak nie ma tak dokładnych profili terenu i ten kombajn chyba nie jest dla każdego. Mój Profiler był tworzony trochę pod innym kątem – bardziej w kierunku rzeźby terenu. No i można zrobić sobie mapę z profilem i dodać np. takie zdjęcie jak te Voytasa.

 8. Fryta pisze:

  @Krystian, z profilem terenu jest jeden mały problem, a mianowicie brak przestrzenności, jest on liniowy, więc nie możemy go odnieść do całego zdjęcia, a jedynie do jednego konkretnego szczytu.

  Ale narzędzie i tak bardzo przydatne :), można dodać więcej punktów i sprawdzić profil terenu wycieczki górskiej albo rowerowej :)! Dzięki!

  P.S. Jest jeszcze jeden minus, a mianowicie narzędzie to nie uwzględnia krzywizny ziemi, więc na jego podstawie nie określimy czy jest teoretyczna możliwość obserwacji punktu B z punktu A.

 9. krystian pisze:

  Racja, krzywizna jest bardzo ważna. Nie pomyślałem o niej bo jestem tylko średniodystansowcem 🙂

 10. Speedy pisze:

  Witam,

  Fotki świetne, jestem pod wrażeniem 🙂 Byłem świadom widoczności bo nie raz słyszałem opowieści ludzi pracujących choćby na szybach kopalń, że rano było widać to czy siamto (z mojego pierwszego piętra to niewiele) ale i tak jestem pod wrażeniem rozmiaru widzianych gór… Możesz zdradzić jaka to ogniskowa? Wydawałoby mi się, że musi to być jakiś niezły zoom ale zastanawia mnie rozmiar kościoła, który jest oddalony od punktu fotografowania o ile? może z 3-4km. Muszę się skusić i wyjść gdzieś wyżej bo mnie to teraz zainspirowało 😉

  Pozdrawiam,
  Rudzianin

 11. Voytas pisze:

  Fotki powyzej, to ogniskowa 250mm. Te robione z Czarnego Lasu to 1000-1500mm. Robione Canonem niepelnoobrazkowym, wiec przelicznik wynosi 1,6.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.