Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Zarys Wołowca i Jarząbczego Wierchu (Tatry Zachodnie) z Góry Św. Anny

tatry_5_p4183242_600_ok

tatry2

symulacja-tatry

Zdjęcie przedstawia: Wołowiec i Jarząbczy Wierch w Tatrach Zachodnich
Zdjęcie wykonane z: Góry Św. Anny
Odległość: 182 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2009.04.18

Autor: Rafał K.

Podobne wpisy:

7 komentarzy

 1. wicio pisze:

  Coś mi sie to nie widzi. Jeśli to ma byc Wołowiec i Jarząbczy to gdzie dalsze szczyty? Mi wyglada to na chmurę, których tego dnia nie brakowało nad górami.

 2. mateo pisze:

  Faktycznie argument, że na pierwszym zdjęciu nie wyłonił się Starobociański podważa prawdziwość tej obserwacji. Jednak przyglądając się drugiemu zdjęciu widać, że tak jak Wołowiec jest jeszcze w miarę widoczny, tak Jarząbczy osiągalny jest bardziej ‚zerkaniem’ i widzialność spada w kierunku wschodnim. Zastanawiające jest również to, że z dużą dokładnością różnice w wysokościach obu ‚szczytów’ odpowiadają faktycznym (wynikającym z symulacji) proporcjom. No i ostatnia sprawa… Jeżeli to faktycznie są chmury, to sądząc po wysokości nad horyzontem albo oddalone o, na moje oko, ponad 200 km albo gdzieś szurające brzuchem po ziemi 🙂

 3. wicio pisze:

  Teraz patrze z innego minitora i lepej to widzę. Rzeczywiście kształt tych szczytów jest podobny do symulacji i wysokość też. Tu nie było inwersji, więc podniesienie horyzontu nie nastapiło. Ten fragment fotki nie obejmuje jednak Starorobociańskiegi i Bystrej – co tam było widać – czy zupełnie nic. W sumie to bardzo blisko Wołowca, wiec dlaczego taki radykalny spadek widoczności w tym kierunku miałby być?
  Widoczne chmury nad górami to nic szcególnego. Jeśli są one powiedzmy ok 200 – 500 nad szczytami (niekiedy zdarza się, że wręcz naśladują ich kształt to będą lepiej widoczne niz same góry. Tak jest np na zdj z Łomnicy, które niedawno budziło tyle emocji. Poprad podawał wysokosc podstawy chmur ok 1600 m, czyli ok 2300 mnpn, ale o 14 i 19 przelotny deszcz, na Kasprowym deszczu nie zanotowano, natomiast w Zakopanem padał o 18 i 19. O której godz bylło robione to zdjęcie? Mogło się zdarzyć, że padało własnie w rejonie Bystrej a Wołowca juz nie.
  W kazdym bądź razie teraz jestem skłonny uznać, że to Tatry, a więc moje gratulacje! Nie przypuszczałem, zę z G.Św.Anny można je zobaczyć! Z zjakiej wy. było robione zdjęcie? Ciekawe czy w komina EL Ople też jest to możliwe?

 4. mateo pisze:

  O godzinę trzeba pytać autora (admina), natomiast dokładnej wysokości nie znamy, ale zdjęcie było robione dokładnie z tego punktu, który jest zaznaczony na powyższej mapce w google maps. To taki parking pod szcztem od strony Leśnicy – piękne widoki na wschód i południe.

  Radykalnego spadku widoczności (o ile taki miał miejsce) też nie potrafię sobie wytłumaczyć, więc jeżeli jesteś w stanie sprawdzić zachmurzenie i opady tego dnia, to będziemy wdzięczni.

  EDIT: W sumie mogę Ci podać wysokość z GE: 330 m npm. Ale sam wiesz jaka to dokładność…

 5. wicio pisze:

  O chmurach i opadach w tym rejonie napisałem powyżej, jak i równiez próbe wytłymaczenia takiej zmiany widocznosci. Co chciałbys jeszcze konkretnego wiedzieć ? Mam jeszcze obrazek z satelity z godz 13.15 http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/?subset=AERONET_Belsk.2009108.aqua.250m

 6. rafalc pisze:

  A co to za fabryka na pierwszym planie?
  Czesto jestem na Annabergu i mnie sie to widzi ze to Zdzieszowice zatem widok na SW czyli Sudety a nie Karpaty…

 7. wicio pisze:

  To chyba Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.