Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Tatry Wysokie z Czudca

t210204-rano

t210204-wieczorem

t1004-wtatry_z_czudca_sym_600

Tatry-1-11-2009-600

IMG_3251-600

Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie

Zdjęcie wykonane z: Czudca – Przedmieście k/Rzeszowa

Odległość: do Havrania – 142 km, do Lomnicy – 144 km, do Sławkowskiego – 148 km, do Rysów – 153 km, do Mięguszowickiego Szczytu – 154 km, do Koziego Wierchu – 154 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1-2) 2004.02.21 i (3) 2004.10.??, (4-5) 2010.08.24, (6)2009.11.01, (7)2013.12.03

Autor: (1-3)Wojciech Gonet (gonetw@interia.pl), (4-6) Andis, (7)Mateusz Stawarz

Podobne wpisy:

23 komentarze

 1. vrg pisze:

  Nie istnieje coś takiego jak Tatry Wschodnie…
  Małołączniak leży w polskich Tatrach Zachodnich.

 2. mateo pisze:

  Polecam dowolną encyklopedie… Natomiast fakt faktem waham się cały czas z tym Małołączniakiem, stąd zachodnich (omyłkowo wcześniej wschodnich…) do tytułu jeszcze nie wpisuję 😉

 3. Paweł G. pisze:

  Piękne zdjęcia! Tatry widziane z Pogórza Strzyżowskiego to jest coś!

  Wiadomo, że ładnie widać najwyższe polskie pasmo z Jasła i okolic (najładniej ze szczytów, jak np. Liwocz). Czudec leży jednak jeszcze kolejne 40km dalej na północny-wschód. Zobaczyć z Czudca, to tak, jakby zobaczyć z Rzeszowa! 🙂

  A widoczność musiała być rewelacyjna, bo zdjęcia są stare stosunkowo i widać, że nie wyostrzane, a „cel” widać bardzo wyraźnie.

  Gratuluję raz jeszcze i pozdrawiam. 🙂

 4. Mateo pisze:

  I stała się jasność! Czyli Tatry Zachodnie też mają tu swojego reprezentanta i wydaje mi się, że widać go na pierwszej fotce.

 5. Mateo pisze:

  Tak się patrze na te zdjęcia i powiem Wam, że gdyby ktoś mnie kiedyś zapytał na czym polegają dalekie obserwacje, to pokazałbym mu te fotki. Kwintesencja DO, odległości, przy których najwyższe szczyty Karpat wyglądają jak hałdy. I do tego ten przestwór równin po drodze dodający efektu odległości… Ja również gratuluję autorowi!

 6. wicio pisze:

  Rzeczywiście z kierunków wschodnich Tatry wygladają imponująco bo zaczynają się od najwyzszych wierchów a nie zasłaniaja ich wysokie szczyty Beskidów. Super widoczek. Bardzo nisko inwersja a powietrze przejrzyste. To taki dzień w którym widać Tatry ze Św Krzyża i Góry Św Anny a komin EL Opole ze Szrenicy.

 7. opat pisze:

  Przedmieście Czudeckie to nie jedyne miejsc skąd można obejrzeć Tatry w tej okolicy. Potencjalnie dobre są wszystkie lokalne wzniesienia, po drugiej stronie Wisłoka (nad Kaczarnicą), następnie w kierunku Bystrzycy (tuż za lasem, jadąc drogą od Przedmieścia Czudeckiego jest nieznaczna kulminacja, z której widać pn-zach część Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego z górą Bardo, natomiast na lewo od niej winny ukazać się Tatry). Jest jeszcze Szufnarowa i bezimienna kulminacja wzniesienia (jadąc obecnie już asfaltową drogą z tzw. „Wytrząski” w kierunku Wiśniowej, będąc na wysokości Wielkiego Lasu, na lewo od pasma Bardo wyłaniają się Tatry. Punktów do obserwacji jest dużo, problemem są naturalnie warunki. Patrzeć na Tatry i ich nie widzieć z powodu jakości powietrza to żaden problem.

 8. opat pisze:

  Gdzieś czytałem o polowaniu na Tatry z św. Rocha w granicach miasta Rzeszowa (?). Szczerze mam poważne wątpliwości, ale co ciekawe, jeszcze dalej w stronę Magdalenki na gruntach wsi Malawa jest takie miejsce skąd istnieje ogromne prawdopodobieństwo dostrzeżenia tych gór.

 9. Mateo pisze:

  @Opat – prześlij nam proszę współrzędne geograficzne miejsc, o których mówisz, to sprawdzimy je na programach do generowania panoram. Od razu będzie jasne co z nich widać.

 10. Pablo pisze:

  Myślę, że z okolic Rzeszowa jest jak najbardziej szansa zobaczyć Tatry. Pozostaje tylko kwestia dobrej widoczności. Sam robiłem kilka zdjęć i przy silnym powiekszeniu widać na nich kształty ktore możnaby uznać za gory. Tak jak pisał kolega z okolic Magdalenki. Osobiście próbowałem z miejsca ok. 1km od Magdalenki na wschód. Przy lepszej pogodzie sprobuje znowu zrobić pare fotek i dam znać.

 11. opat pisze:

  @ Mateo, Szufnarowa – kulminacja wierzchowiny (na trasie „Wytrząska” – Wiśniowa) – 49°54’1.96″N i 21°36’29.13″E
  okolice Bystrzycy (kilka km na zachód od Przedmieścia Czudeckiego) – 49°58’16.14″N i 21°45’19.13″E
  Malawa (na zachód od Rzeszowa, niepodal Magdalenki) – 50° 0’57.16″N i 22° 6’15.86″E
  PS. Tych punktów będzie więcej.

  @Pablo zgadzam się. Sam Rzeszów jako tako nie oferuje takiej możliwości (wzorem Tarnowa), leży bowiem w dolinie, niemniej postępujący rozrost miasta w kierunku wzniesień Słocina, Malawa, Matysówka prawdopodobnie zaowocuje w przyszłości tym, że będziemy mogli napisać „Z Rzeszowa widać Tatry”. Przedmieście Czudeckie mogłoby się wydawać ostatnim realnym punktem w stonę pn-wsch, z którego widać te góry, dalej teren nieco się obniża aż po dolinę Wisłoka. To jednak – mam nadzieję – tylko pozory 🙂

 12. opat pisze:

  mała korekta, Malawa leży rzecz jasna na wschód od Rzeszowa

 13. Pablo pisze:

  Możnaby też spróbować ze wzniesień na granicy Husowa i Handzlówki.

 14. Pablo pisze:

  tj. tutaj GPS N: 49° 59′ 16″ E: 22° 15′ 14″

 15. Andis pisze:

  Cześć. Ja robiłem symulacje z Magdalenki i z Bystrzycy. Wg Heya widac stamtąd Tatry. To jednak dosyc „łatwe” miejsca do ustrzelenia wierchów. Mam taki chytry plan, aby przy widzialności 10/10 ustrzelic je z okolic stacji Bliska w Kraczkowej. Spróbujcie wczytac sobie współrzędne Łomnicy w Heya i sprawdzic to miejsce. Wysokośc npm to ok. 200 m.

 16. Mateo pisze:

  @Opat i Andis – idziemy po kolei.

  Szufnarowa – http://www.heywhatsthat.com/?view=F512C85T Widać Tatry Wysokie (choć skromnie) z odległości dochodzących do 130 km. Z tego kierunku mamy już troche dalekich obserwacji.

  Bystrzyca – http://www.heywhatsthat.com/?view=P16EBA4H Rewelacyjna miejscówka! Z 145 km widać Tatry (a to już coś) i dodatkowo 120 km na północ pojawiają się góry Świętokrzyskie. Mało… Na SE pojawić się powinny czubki Połoniny Wetlińskiej. A zatem z jednego miejsca Góry Świętokrzyskie, Tatry i Bieszczady. Gorąco polecam to miejsce!

  Malawa – http://www.heywhatsthat.com/?view=OLHT092U Też widać Taty i to już z 165 km :o, jednak pojedyncze szczyty, co w praktyce oznacza spore wyzwanie. Brak G. Świętokrzyskich, za to znowu pojawiają się Bieszczady.

 17. Krzy pisze:

  co to za program do generowania panoram?

 18. Fryta pisze:

  @Krzy – symulacje panoram są robione programem Kashmir3D, program dostępny tutaj:
  http://www.kashmir3d.com/kash/kashget-e.html

  Do tego trzeba ściągnąć mapy, np. tutaj:
  http://dds.cr.usgs.gov/srtm/version2_1/SRTM3/Eurasia/

 19. […] był tekst na Czudec-online.info – obydwa autorstwa pierwszego człowieka, który ten widok uchwycił na zdjęciu i dodatkowo się nim podzielił, Wojtka Goneta. Mi także udało się sfotografować ten rzadki […]

 20. ew pisze:

  Tak sobie myślę, że ma rację Mateo pisząc czym jest dla niego DO, ale… ja bym dodała, że obrazy Wasze winny być dla każdego z nas, inspiracją do o s o b i s t e g o odwiedzania tych miejsc.

  Jeżeli widzę coś przez oko obiektywu, to dlaczego nie mogę się tam wybrać? Przecież to nie jest aż tak daleko, skoro potrafię zrobić temu z DO zdjęcie.

  Pod linkiem Małołączniak z bliska:
  http://ecodzien.pl/2009/10/07/tomek-w-krainie-czerwonych-wierchow-malolaczniak-2096-m-npm/
  pzdr

 21. Fryta pisze:

  Dodałem symulację do dwóch ostatnich zdjęć, poprawiłem również tytuł.

 22. […] rozpowszechnione w sieci, można je znaleźć m.in. na Czudec-online.info, Fotoforum.Gazeta.pl i Dalekieobserwacje.eu oraz Panoramio.Przenosimy się teraz na Górę Kopalina, czyli wzniesienie przy drodze Żarnowa […]

 23. Andrzej pisze:

  Dodałem zdjęcie Mateusza Stawarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.